,

Ірина Снітинська: «Тепер я знаю, що можу все»

«Спочатку це було хобі, яке приносило мені величезне задоволення», – згадує Ірина Снітинська, засновниця «Школи риторики й ораторства АҐРУС», свої перші кроки у бізнесі. Як все складалося далі – розповіла в інтерв’ю для читачів «Ділового слова»

– Як гадаєте, що людям перешкоджає виступати перед великими аудиторіями?

– По-перше, людині потрібно знати технологію. Далі – бути достатньо спостережливою, щоб побачити, коли під час комунікації щось іде не так. І, нарешті, бути гнучкою, щоб все залагодити і впровадити новий інструмент, який підходить до тієї чи іншої ситуації. Отже, технологія, спостережливість та гнучкість – те, чого часто бракує для успішних виступів перед аудиторією. Інша проблема – люди себе часто недооцінюють. Очевидно, у нашому середовищі так прийнято – критикувати себе та інших. Що я маю на увазі – люди часто кажуть, що «почнуть говорити» тільки тоді, коли вмітимуть це робити добре. Але ж людина робитиме це добре лише тоді, коли буде говорити, тому часто це замкнене коло. Я колись теж була такою перфекціоністкою. Тепер спокійно сприймаю, що не ідеальна, як і всі люди. Якщо вийду перед людьми і скажу щось не так – вже завтра я, тому хвилюватися не варто.

«Якщо вийду перед людьми і скажу щось не так – вже завтра про це всі забудуть. І навіть забуду я, тому хвилюватися не варто»

– Можна якось самостійно практикуватися в ораторстві?

– Можу запропонувати просту вправу. Прокидаєтеся вранці – ідіть на кухню і розкажіть рідним коротку історію. Далі варто самому собі дати об’єктивні поради, що у цьому публічному виступі було добре, а що наступного разу варто змінити. Далі, врахувавши усі «рекомендації», розкажіть цю ж історію колегам на роботі. І так, коли ви відтренуєте цей виступ три-п’ять разів, наступного разу він вам вдасться ідеально. Насправді, найцінніше, що є в будь-якому навчанні – зворотний зв’язок.

– А бувають вроджені оратори?

– Звісно, є. Але тут схожа ситуація з плаванням: є люди, які вчаться з інструктором, а є такі, що самостійно. Якщо оцінити їхні результати – вони відрізнятимуться кардинально. Люди, які вчаться у професіоналів можуть досягнути набагато вищих вершин і до того ж набагато швидше.

– Хто такий хороший оратор?

– Гадаю, це людина, перш за все, щира. Та, з якою спілкуєшся і підсвідомо віриш кожному слову. До прикладу, якщо людина в гніві – тобі страшно, бо вона зла по-природному. Коли вона щаслива – починаєш радіти разом із нею.

– А хто Ваш улюблений оратор?

– Для мене це моя мама. Вона не «засвітилася» на великих сценах, втім, завжди надихала. Вміла не просто залагоджувати конфлікти, а робити так, щоб вони не народжувалися. Втім, навіть неприємні речі говорила прямо та відверто, ніколи не кривила душею. Зараз всі знайомі згадують її з таким… тихим сумом.

«Хороший оратор – це, перш за все, щира людина»

– Ірино, з чого починалася Ваша ораторська майстерність?

– Почну з того, що за фахом я лікар. Я досягнула певного успіху, сама придумала свою вузьку спеціальність – працювала гінекологом-мамологом, викладала, любила своїх студентів. Втім, почувалася не дуже комфортно на сцені і мені хотілося розвиватися у цьому напрямку. Вирішила у 2009 році поїхати на ораторські курси. Обрала ті, які призначені для тренерів, бо мала підозру,  що тренерів навчають краще. Зізнаюся, що раніше я дуже боялася виступати перед людьми, навіть враховуючи те, що довгий час працювала викладачем. Під час навчання переступила через усі свої страхи та хвилювання. Мені вдавалося легко те, що раніше здавалося просто неможливим. Так з’явилося нове хобі, яке мене полонило, захопило і «накрило» повністю.

– Тоді ж вирішили стати тренером?

– Так. Я почала на вулицях шукати людей, запрошувала на перші тренінги друзів, записувала тренінги на відео, аналізувала… Я тоді ще багато чого не знала про внутрішню кухню тренінгової діяльності – ні про продажі, ні про просування, ні про бухгалтерію. І я знову вперлася в стелю. Зрозуміла, що створюю багато активностей, команда розростається, але, окрім емоцій та задоволення, робота не приносить бажаних прибутків. Тоді почала навчатися бути власником та бізнесвумен.

– Яким тоді задумували «АҐРУС»? Наскільки він тоді відрізняється від того, що є тепер?

– Кардинально відрізняється. Раніше я думала так: є тренінг, на нього треба запросити людей. Потім я з’ясувала, що своєю діяльністю слід «хвалитися» більш масово, щоб нові люди захотіли приходити. А тепер  все набагато складніше – є цільова аудиторія, системний аналіз, стратегія.

– Що є продуктом «АҐРУСу»?

– Наш продукт – це задоволений клієнт, який володіє на практиці і вміє застосовувати здобуті на наших тренінгах комунікативні вміння. Це людина, яка вміє домовлятися, вміє висловлювати свої думки, яка володіє тими інструментами, які ми їй передаємо. Переважно люди приходить до нас, коли ораторство потрібне для бізнесу – проводити переговори або виступати перед людьми. Але,  в результаті, змінюючи один елемент, змінюється вся система. Змінивши себе, ви не тільки досягнете успіху в публічних виступах чи переговорах, а й зміните особисте життя.

– Є учасники школи, якими найбільше пишаєтесь?

– Пишаюся насправді усіма. Я дуже тішуся, коли мої учасники публікують цитати зі своїх виступів у США, коли я чую від них слова та бачу дії, які змінюють ситуацію в нашій країні. Це для мене велике щастя. Приємно, коли люди у Школі АҐРУС змінюють свою свідомість, коли раніше здавалося, що вони зовсім не вміють розмовляти, а тепер з легкістю діляться надважливими думками. Коли люди роблять величезні кроки вперед – це щастя.

– Яких людей берете в команду?

– Таких, в яких цінності схожі до моїх. Чому? От є я, мій погляд звернений в один бік. Я туди веду свою команду. Людей із найближчого оточення. І коли біля мене з’являються випадкові люди, вони можуть дивитися в інший бік, тож ефективності від такої співпраці буде небагато. Тому біля мене тільки ті люди, які мають такі ж цінності, як я, які такі ж продуктивні й ефективні, як я. Мене насправді можна поставити на будь-яку ланку, на будь-яку посаду і на будь-які службові обов’язки. Я можу робити все. Якщо я колись прийшла з медицини у професію абсолютно недотичну, втім, досягла успіху, можу це повторити і в чомусь іншому. Зараз я абсолютно впевнена, що насправді у будь-якій сфері можу знайти щось до душі.

– А які у Вас цінності?

– Впродовж 4-х років у Клубі Ділових Людей я отримую нагороду «Ділова репутація». І для мене це не просто формальність, це величезне визнання. У бізнесі, як і в житті, не хитрю і не лукавлю, а завжди кажу правду, я відповідаю за свої вчинки і дотримуюся слова навіть тоді, коли розумію, що зараз можу втратити.

Досьє:
Ірина Снітинська – засновниця та провідний тренер Школи АҐРУС, тренер з ораторської майстерності, фасилітатор, шалений фанат своєї справи. Спеціалізується на індивідуальному та корпоративному консультуванні і навчанні, а також проведенні відкритих тренінгів у тематиці: публічний виступ, комунікація, майстерність презентації, робота з інформацією.

Довідка:
«Школа риторики й ораторства АҐРУС заснована у 2009 році  у Львові. Основний продукт – курс «Ораторська майстерність» . Також проводимо бліц-тренінги та курси із публічного виступу, ефективної презентації, мистецтва спілкування, переговорів. Основна наша мета – показати кожній людині, що навчитися доносити свої думки, спілкуватися, виступати, домовлятися легко і цього можна навчитися», – із сайту «Школи АҐРУС».

Автор: Ірина Таран
Джерело: «Ділове слово» (№12)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь


Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *