, ,

ВІДВІДИНИ БІЗНЕСУ: КОЛИ ЛЮБИШ ПОЕЗІЮ ЦИФР…

Цього разу не будемо довго інтригувати читачів і розкриємо основний секрет одразу. Треба по-справжньому любити свою справу, тоді вона неодмінно відповість взаємністю. Засновник і директор компанії M&P Consulting Оксана Базарна часто з усмішкою повторює: «Моя робота – це моє хобі». Ось така філософія успіху!  

ВИЗРІВАННЯ ІДЕЇ

Вона не прийшла раптово, як спалах. А поступово викристалізувалася у процесі аналізу та розмірковувань, коли доводиться приміряти свої мрії до суворих реалій життя. Але таки був початковий поштовх. Сталося це, коли Оксана ще навчалася на третьому курсі факультету «Фінанси  і кредит» Сумського університету. У цей час, коли інші студенти могли нетерпляче очікувати дзвоника на перерву, вона слухала, наче зачарована. Хоча чому «наче», якщо дівчину, завдяки знанням викладача і вмінню їх передати іншим, насправді зачарувала поезія цифр?

Тоді й зрозуміла, що не хоче бути бухгалтером, що нездоланно прагне відправитися у далеке плавання бурхливим фінансовим морем. І не як-небудь, а на кораблі своєї компанії, де вона буде капітаном. Хто ставить мету, той її досягає. Хоча й не завжди одразу.

НАВАЖИТИСЯ НА ВЧИНОК

На роботу випускницю взяли одразу. Так прийшла у другий свій університет, де належало набути практичного досвіду. Починала його економістом, завершила директором з фінансів. Але це не була кар’єра на одному місці. Випало працювати у різних структурах. І державних, і приватних. У тому числі й у холдингах, де бізнес вели одразу в кількох напрямках. За цей час встигла перебратися до Києва.

Так минуло п’ятнадцять років, впродовж яких вдалося вивчити специфіку багатьох галузей. Це згодом дуже придалося, адже доводиться консультувати представників різних сфер бізнесу.

Оксана Базарна дуже ретельно готувалася до початку своєї справи. Мала бізнес-план, інші напрацювання. Кілька разів пробувала, не покидаючи основної роботи, надавати консультаційні послуги приватно. Доки не зрозуміла, що це речі  несумісні. Потрібен рішучий вчинок. Якщо хочеш у далеке плавання, то треба відпустити берег!

КОНЦЕПЦІЯ

Перші кроки довелося робити самостійно. Команду вдасться зібрати лише тоді, коли буде чим оплатити її роботу. Хоча є теза – хай люди самі на себе зароблять. Але на такий варіант професіонали, що себе поважать, погоджуються далеко не зажди. Вони хочуть гарантованої оцінки свого вміння. Отож, спершу була і директором, і підлеглою одночасно.

А як же стартовий капітал, відсутністю якого багато людей пояснюють свою нерішучість? Його не було. Хоча, правильніше – був. Але у принципово іншій валюті. Нещодавно Оксана Базарна відвідувала чергові курси з розвитку бізнесу. Робить це регулярно, щоб не упустити за повсякденними клопотами чогось нового і важливого. От і почула:

«Це раніше вважалося, що неодмінно потрібен стартовий капітал. Ні, потрібна любов до своєї справи. Саме вона є основною рушійною силою».

Саме ця любов була тоді, на початку. Вона є й зараз. Навіть зміцніла з новим досвідом. Звідси ще одна концептуальна засада – директор повинен не лише управляти персоналом і вести вперед компанію. А й постійно працювати самому за напрямками її діяльності. Оксана Базарна виконує замовлення нарівні з іншими. А часом і більше. Як вдається встигати? Та ми ж казали – це її хобі.

КЛІЄНТООРІЄНТОВАНІСТЬ

От є неписане правило, за яким клієнт завжди правий. Але ж за послугами у M&P Consulting, як і в будь-яку іншу консалтингову фірму, звертаються саме ті, хто щось робить не так. Тобто, за визначенням вони не праві. Невже не траплялося, що замовники з чимось не погоджуються?

Було, й не раз. Правда це не вередування, як у перукарні – а тепер зробіть, щоб волосся стало довшим. Підприємці, які звертаються за консультаційними послугами, вже усвідомили, що треба щось змінювати. Вони можуть не розуміти інструментів реформування, однак це їм і не потрібно.

Рекомендаціями M&P Consulting користуються власники бізнесу, інвестори. А це, переважно, люди, що звикли ризикувати. Отож не завжди готові погоджуватися з вимогами виваженого й обережного ведення справ. Тоді доводиться переконувати. А для цього потрібно мати вагомі аргументи, будувати фінансові моделі. І найголовніше – компетентно оперувати цифрами. Вони завжди безпристрасні й дуже конкретні.

ЧУЖІ-СВОЇ РИЗИКИ

У консалтингових послугах це поняття двоєдине. Скажімо, дав рекомендацію, розписав маршрут до успіху, а через місяць клієнт приходить з простягнутою рукою: «Я вас послухав і збанкрутував. Тепер подайте!». Одразу скажемо, за 15 років діяльності такого у M&P Consulting не було. Тричі сплюнемо і постукаємо по дереву. Хоча містика тут ні при чому. Лише методика роботи.

Річ у тім, що проблема може бути одна, а варіантів її вирішення завжди кілька. Отож напрацьовувати слід усі найбільш перспективні. А тоді запропонувати зробити остаточний вибір самому клієнтові. Він краще знає, що йому ближче до душі.

Врешті, є ті ж цифри, з якими сперечатися неможливо. Поводяться, наприклад, розрахунки окупності нових інвестиційних проектів чи точки беззбитковості конкретного виду бізнесу. Якщо вони точні, то прикрих несподіванок просто не може бути. А у M&P Consulting вони точні завжди.

А ще є особистий ризик самої Оксани Базарної, як власника компанії. Йдеться про особливий вид послуг, що називається «Фінансовий директор на прокат». Зрозуміло, це не слід сприймати буквально. Але у складних ситуаціях, коли є на те бажання замовника, компетентний працівник бере управління його фінансами у свої руки. Налагоджує управлінський облік, складає усі необхідні форми, аналізує ефективність роботи менеджерів… Тобто, працює по-справжньому. Та ще й дуже кваліфіковано. Адже він з M&P Consulting, тут інших не буває.

От і виникає делікатний момент. А раптом замовнику сподобається? Тоді скаже: «А нащо мені той консалтинг, я краще залишу у себе такого фіндиректора!» І переманить! Виявляється, такий варіант завбачливо прописують у договорі. Правда, це не дає повної гарантії. Однак ще жодного разу не траплялося, щоб «зданий на прокат» фахівець не повернувся. Очевидно, усвідомлює, де йому краще.

ПЕРСОНАЛ

Починала Оксана Базарна сама. А зараз поряд з нею десяток досвідчених колег. Більш точного числа не назвемо, бо є штатні працівники, є сумісники, а хтось береться лише за окремі завдання. Точно відомо лише, що незабаром їх стане більше. Бо M&P Consulting впевнено крокує у майбутнє. А ще – за кордон, щоб набути міжнародного рівня. Отож, безвізовий режим для України у Євросоюзі прийняли дуже вчасно.

Директор уважно придивляється до студентів, які завершують навчання. Поміж них є розумні, ерудовані юнаки і дівчата із здоровими амбіціями. Таким неодмінно знайдеться місце в компанії. Хоча це не означає, що ставляться якісь вікові бар’єри. Скажімо, зараз поруч з молодими спеціалістами трудиться професор, доктор наук.

Ви здивуєтеся, але для тих, хто хоче потрапити у цю команду професіоналів, професіоналізм у переліку критеріїв стоїть на другому місці. Далі йдуть націленість на результат, безконфліктність,  знанням іноземних мов…

Але головне – любов до справи, якою займаєшся. Без неї все інше залишиться нереалізованим, не дасть ані світла, ані тепла. Відповідно, не принесе й успіху.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідьВаша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *