Ольга Садоха: “Вмотивованість працівників є такою ж ключовою, як компетентність”

Щоб бізнес ефективно розвивався потрібно працювати не лише у клієнтському полі, а й у внутрішньому середовищі компанії. Робота із персоналом вимагає особливого підходу. Як ефективно управляти людськими ресурсами розповідатимуть під час триденного модуля в межах програми МВА Громадської Школи Бізнесу. Спікером буде Ольга Садоха, консультант з управління людськими ресурсами. Сьогодні експертка розповідає про ефективні способи управління персоналом.

Скажіть, будь ласка, чи залежить підхід до управління персоналом від виду діяльності компанії?
Це залежить не лише від того, у якій сфері компанія веде всій бізнес, а також і від швидкості змін на ринку діяльності компанії, специфіки ринку праці. Якщо ринок праці перегрітий як, наприклад, у ІТ сфері ринок програмістів рівня senior, то система управління персоналом має бути спрямована на залучення й утримання кращих експертів. Якщо компанія працює на ринку, конкуруючи по ціні, як, наприклад, мережі супермаркетів чи магазинів формату «біля дому», то система управління персоналом має бути націлена на оптимізацію видатків на персонал. При цьому критично важливо тримати баланс «видатки на персонал – якість працюючого персоналу», щоб компанія могла досягати поставлених цілей.

Якщо ж бізнес працює у сфері надання високоякісних експертних послуг, як от, наприклад, клініка або юридична, аудиторська компанія, то система управління персоналом має бути «заточена» на залучення найкращих експертів, побудову та підтримання партнерського способу співпраці.

Мій підхід – краще не добрати на 10-20%  працівників і в подальшому збільшити кількість, ніж взяти забагато людей і придумувати, чим їх зайняти.

Які основні складові системи управління людськими ресурсами?
Це – планування персоналу (стратегічне і операційне), відбір персоналу (зовнішній та внутрішній рекрутинг), адаптація персоналу, управління продуктивністю (система ціле покладання та оцінки виконання), навчання та розвиток персоналу, управління кадровим резервом та наступництвом, управління вивільнення персоналу.

Звичайно, не всі ці складові можуть бути відразу системними і формалізованими. На старті бізнесу це навіть шкодить. Однак для того, щоб бізнес був дієздатним і міг розвиватись, власникам потрібно мати стратегічні рішення щодо того, за яких умов буде збільшуватись кількість працівників, за якими принципами і якими способами будуть залучатись нові люди, як і хто їх буде «вводити» в компанію, хто і як буде ставити їм завдання і яким чином оцінювати виконання. Також важливо визначитись, за яких умов і яким чином будуть звільняти працівників, хто буде приймати кінцеве рішення.

Якщо компанія працює на ринку, конкуруючи по ціні, як, наприклад, мережі супермаркетів чи магазинів формату «біля дому», то система управління персоналом має бути націлена на оптимізацію видатків на персонал.

Як визначити оптимальну кількість працівників на початку формування компанії?
Можна скористатись простим підходом: взяти чистий листок, ручку або олівець і намалювати основний бізнес-процес, який дозволяє компанії заробляти гроші. Нехай він буде ще не точним і більше гіпотетичним, однак якщо на кожному кроці написати ім’я людини, яка його виконуватиме, відразу стане зрозумілим, під які завдання та функції потрібні додаткові люди. Мій підхід – краще не добрати на 10-20% і в подальшому збільшити кількість, ніж взяти забагато людей і придумувати, чим їх зайняти.

Які інструменти порадите для того, аби побутувати середовище, у якому б працівники, хотіли працювати навіть понаднормово?
Якщо прагматично і по-чесному – то платити за понаднормові години. А взагалі, якщо людям потрібно працювати понаднормово, то варто проаналізувати причини, чому так стається: чи правильно розподілена робота, чи оптимально працюють бізнес-процеси, чи вміють люди робити свою роботу, чи устаткування технічно дозволяє їм робити роботу вчасно і якісно.

Або набирати фанатиків, яких просто драйвить те, чим вони мають займатись на роботі.

Власникам потрібно мати стратегічні рішення щодо того, за яких умов буде збільшуватись кількість працівників, за якими принципами і якими способами будуть залучатись нові люди, як і хто їх буде «вводити» в компанію.

Наскільки мотивація є важливою у процесі роботи з персоналом?
Вмотивованість або зацікавленість працівників є такими ж ключовими, як компетентність, вміння робити роботу, виконувати покладені функції. Якщо людина вмотивована, але в неї постійно не виходить і нікому навчити, то вмотивованість швидко вичерпається. З іншого боку, якщо людина компетентна, але не отримує від діяльності те, чого очікує, що їй потрібно, то бажання використовувати свою компетентність теж швидко пройде.

Чи існує таке поняття як «неправильна» мотивація?
Існує. Це непроста тема і потребує окремої розмови. Головне пам’ятати: те, що правильно і цікаво для мене не обов’язково є таким для мого ближнього. Ми всі різні, відбитки пальців у нас унікальні і потреби у нас теж унікальні.

Вмотивованість або зацікавленість працівників є такими ж ключовими, як компетентність.

Ви читатимете модуль про управління людськими ресурсами у Громадській Школі Бізнесу. Що корисного можуть почерпнути учасники зі заходу?
Кожен учасник зможе вже на модулі визначитись, яку стратегію управління персоналом йому доречніше вибрати, виходячи із стратегії бізнесу та етапу розвитку організації. Також учасник після модуля зможе самостійно сформулювати профіль кандидата на актуальну в його організації вакансію так, щоб «привабити» саме тих, хто найкраще підходить у організацію. Зможе провести ефективні співбесіди і прийняти зважене рішення про найм кандидатів. Говоритимемо про аудит мотиваційного середовища у своїй організації та аналізуватимемо ефективність діючої системи оплати праці. І звісно ж, кожен учасник здобуде навички щоденного управління працівниками.

Більше про захід та умови участі читайте за посиланням.


Ольга Садоха, керуючий патнер та співзасновник River Of Knowledge.
Консультант з управління, бізнес-тренер.

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідьВаша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *