,

Про разове капіталовкладення, яке забезпечує прибуток на десятиліття

Почати власний бізнес, коли живеш у селі та працюєш на шахті. Вам здається це нереальним? Мар’ян Маркусь на власному досвіді демонструє – це можливо. Головне бажання та чітка ціль. Про те, як лише за рік із гірника перекваліфікуватися у бджоляра-професіонала та отримувати від цього не лише задоволення, а й прибуток – ділиться учасник програми «Новий відлік» (Клуб Ділових Людей), колишній учасник АТО Мар’ян Маркусь.

«ГОЛОВНЕ – ПОЧАТИ»

Попри те, що я працював за різними спеціальностями, я завжди хотів мати щось своє. Мені не вистачало тільки фінансів. В мене був і бізнес-план і проект, я собі вже все розписував. Головне – почати. Важко було зробити перший крок, адже завжди є страх перед змінами. Але краще зробити і помилитися, ніж не зробити і жаліти про це. Не вийде – то не страшно. Значить вийде у чомусь іншому.

Мені у старті допомогла програма «Новий відлік» – бізнес-інкубатор для учасників АТО та переселенців. Я сам по освіті агроном, і хотів закласти сад. В основі саду мали б бути теплиці, фрукти, овочі, гриби. Але починати я хотів саме з бджіл, бо це те, що потребує найменше початкового вкладу. І передбачає найшвидшу віддачу.

«БІЗНЕС-ПЛАН – ОСНОВА УСПІХУ»

Пізніше вирішив розвивати тільки бджільництво. Чимало я вже знав про майбутню діяльність, адже багато читав, переглядав навчальні відео. Вже в Клубі ці всі знання згрупував і поетапно розписав сам процес.

Важливо правильно сформувати ідею і бізнес-план. Врахувати всі нюанси, на що слід особливо звернути увагу. Вміти все правильно проаналізувати та прорахувати. Бо це основа. Це цінні знання, які вчать правильно будувати свій бізнес.

Важливо правильно сформувати ідею і бізнес-план. Врахувати всі нюанси, на що особливо звернути увагу. Вміти все правильно проаналізувати та прорахувати

«МІЙ БІЗНЕС ОКУПИТЬСЯ ЧЕРЕЗ ДВА РОКИ»

Загалом у своє бджільництво я вклав 100 тисяч гривень. Половина – власні кошти, половина – грант. За рахунок фінансової допомоги отримав усе необхідне обладнання. Це були вулики, медогонки, воскотопки, пилкозбірники, рамки. Все, що необхідно для матеріальної бази, щоб почати.

Вуликів у мене 40, а бджілосімей – 20.

Що вигідно – таке капіталовкладення практично разове. Тому що ти раз вклав – і це працює 10-20 років. Можуть бути додаткові вкладення, але вони зовсім мінімальні. Може 5-10% від початкового капіталовкладення.

Подарунок для редакції «Ділового слова» – мед у сотах. Дуже смачно!

Звичайно є і ризики. Ця зима була трохи проблемна для бджіл. З дев’яти сімей тільки три залишилось. І от в травні я закупив ще 20 бджілопакетів і заселив ті вулики.
Затрати по персоналу – мінімальні. За вуликами доглядаю сам. Також допомагає товариш. Це й увесь персонал.

Таке капіталовкладення практично разове. Тому що ти раз вклав – і це працює 10-20 років

«НЕ БІЙТЕСЯ ПИТАТИ ПОРАДИ У ЗНАВЦІВ»

На початку своєї справи важливо все. Немає чогось одного важливішого за інше. Все пов’язано. Потрібно і саморозвитком займатися: читати спеціальну літературу, спілкуватися з людьми, які працюють у вашому напрямі, які вже у цій справі успішні. Мати внутрішній стимул. У мене він був, тому, я отримаю реальну віддачу – вже восени. Попри те, що перший рік був не дуже успішний: я тільки вивчав специфіку і знайомився із усіма нюансами. Планую вже через три роки отримати чистий прибуток.

«МІНІМАЛЬНІ ЗАТРАТИ – ВИСОКИЙ ПРИБУТОК»

З жовтня і аж до березня я до вуликів не дивлюсь взагалі. Тому й вибирав таку діяльність, яку можу ще з чимось поєднувати. Раз у тиждень вистачає, щоб за ними доглядати.
Український мед затребуваний на європейському ринку.

«ШУКАЮ ВИХІД НА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ РИНОК»

Бджолиний бізнес – це не лише мед. Це ще прополіс. Цінним є пилок. Є навіть можливість виготовляти спортивне харчування. Тому зараз спілкуюсь із різними тренажерними залами, вивчаю різні методики. На це є попит.

Продукт сам по собі вже є готовий. Але щоб він був максимально готовий для споживача, треба просушити, підчистити. Товар має мати товарний вигляд. Також потрібні лабораторні дослідження, інакше мед я не зможу продавати. Має бути підтверджена його якість. В Україні достатньо меду. Тому маю в планах рухатися до європейського ринку. Там мед дуже затребуваний. Європа сама шукає нашого меду. Але мають бути великі об’єми для постачання.

Нагадаємо, у червні 2017 року у Клубі Ділових Людей стартує третя хвиля бізнес-інкубатора «Новий відлік» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». До участі запрошують демобілізованих учасників АТО, членів сімей учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Заявки приймають до 29 червня 2017 року. Деталі за посиланням.

Автор: Віра Качмар
Фото: Ірина Таран

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь



Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *